Päikeseküte - Firstel Ehitus - UNREGISTERED VERSION

Go to content

Main menu:

Päikeseküte

 

Eramaja komplekti hind koos paigaldusega alates 3500€

 

 

 

Päikeseküttekollektorid ja -süsteemid

 

Paljud meist on küsimuse ees, et millal see kõik ükskord end ära tasub ja kas ta talvel üldse töötab? Raske on täpset tasuvusaega pakkuda, kuid arvestades statistika järgi, siis Eestis on päikesepaistelisi tunde aastas ligi 1440-1960.  Kui need korrutada tavalise eramaja kollektorite süsteemi võimsusega, mis on (orienteeruvalt) 3 kW, siis saame aastas 4,32-5,88 MW soojusenergiat. Kui seda võrrelda soojusenergiaga, mille hind pidevalt tõuseb, siis antud süsteemiga võidab eramaja aastaga 388-529€. Päikeseküte on peamiselt mõeldud sooja tarbevee valmistamiseks, kuid on võimalik ka kasutada küttesüsteemi toetamiseks. Päikesekütte põhimõte seisneb päikeselt saabuva infrakiirguse salvestamises vee soojendamise kaudu.

 

Kaks enimlevinud süsteeme millega päikeseenergiat püütakse, on lamekollektor ja vaakumtorude kollektor.

  • Tasapinnalised päikesepaneelid ehk kollektorid - kiirgusneelava klaasi all asub vasktorust soojusvaheti, milles ringleb soojuskandjana külmakindel vedelik. Karastatud katteklaas on purunemiskindel ning läbipaistev päikesekiirgusele. Soojusisolatsioon piirab soojuskadusid ning tõstab efektiivsust.

  • Vaakumtorudega päikesepaneelid ehk kollektorid - vasktorudest soojusvaheti asub vaakumtorudes ja kus samuti ringleb külmakindel vedelik. Sisemise toru välispinnale on kantud selektiivne neelav kiht. Kogutud energia juhitakse spetsiaalse lamelli kaudu vasktorus asuva vedelikuni. Tänu neelava pinna torukujulisusele säilib efektiivne tööpindala ka päikese liikumisel. Vaakumtorudega päikesepaneelide eeliseks on nende suur päikesekiirguse neelatavus ning väliskeskkonna madal temperatuuri ning tuule vähene mõju neile. Vaakumtorudega päikesepaneel toimib osaliselt ka hajuspilvisuse korral. 

Millest koosneb päikeseküttesüsteem?

 

Elamule pindalaga 100-150 m2 on soovitav paigaldada päikesepaneele kogupinnaga 12-20 m2. Suuremahuline akumulatsioonipaak võimaldab kasutada suurema võimsusega päikesepaneelide komplekti, et päikesepaistelistel päevadel saaks rohkem salvestada soojusenergiat ja seda siis kasutada, kui päike ei paista. Mitu päikesepaneeli kasutusele võtta, oleneb soojussalvesti ehk akumulatsioonipaagi mahust. Näiteks ühest päikesepaneelist piisab täielikult päikesepaistelise ilmaga 150-200l kolmesüsteemse soojavee boileri kütmiseks. Kui kasutada kolmesüsteemset soojavee boilerit siis pilves ilmaga töötab boiler elektriga.

 

Päikeseküttesüsteem koosneb peale päikesepaneeli automaatikaplokist, pumbasõlmest, paisupaagist ja ühendustorustikust. Päikesepaneel on täidetud aastaringselt külmakindla vedelikuga - antifriisiga. Kõige efektiivsemalt toimiks päikeseküttesüsteem sellise skeemi puhul, kus põhiküttesüsteemis on juba suuremamahuline akumulatsioonipaak (soojussalvesti) olemas. Siis tuleb selle paagi alumisse ossa paigaldada ainult soojusvaheti. Päikesepaneelide paigaldamisel päikese liikumise asendi suhtes saab neid paremini seada ka vastavate kinnitusdetailidega siis kui maja katuse suunad ja kalded ei ole just kõige sobivamad. Samuti võib paneelid paigaldada maapinnale, kui seal on ruumi ja pole vigastamisohte. Varakevadel ja sügisel maakera pöörlemisel ümber päikese muutub maa liikumisnurk päikese suhtes küllaltki suures ulatuses ja sel ajal saab päikeselt vähem ka soojusenergiat, kuid ikkagi saab ja pealegi tasuta. Päikesepaisteliste ilmadega ja hea päikesepaneelide paigutuslahendusega saab maksimaalselt ära kasutada päikesesoojuse püüdmise terve päikesepaistelise päeva jooksul.

 
 
Back to content | Back to main menu